Telewizory premium – technologia QLED

doskonałe telewizory

Technologia QLED reklamowana jest szeroko, jako gwarantująca nową, doskonałą jakość obrazu. Czy jest tak rzeczywiście? Co sprawia, że obraz ma być doskonalszy niż przy zastosowaniu innych technologii?Czym tak naprawdę jest QLED?

Na czym polega QLED?

doskonałe telewizory

Technologia QLED stanowi rozszerzenie dobrze znanej technologii LCD. Bardzo niewielkich rozmiarów kryształki montuje się pomiędzy filtrami kolorów a podświetleniem ekranu (tzw. plamki, bądź kropki kwantowe). Niebieskie światło LED przechodzi przez kryształki, zmieniane kolejno na zielone i czerwone. Ponieważ technologia QLED opiera się na dostosowywaniu długości fal, pozwala na wygenerowanie bardziej precyzyjnych niż w przypadku ekranów LCD składowych RGB, znacznie sprawniejszą filtracje przez panele LCD, a w konsekwencji umożliwia uzyskanie lepszych parametrów obrazu. Przede wszystkim obraz zyskuje bardzo szeroki zakres barw,co oczywiście sprawia, że są one bardziej realistyczne, cała oferta już teraz na stronie https://www.sferis.pl/telewizory-2096 .

Czy OLED i QLED to technologie podobne?

OLED i QLED, mimo że ich nazwy brzmią (nie mówiąc o kwestiach zgodności literowej) niezwykle podobnie, różnią się między sobą diametralnie. Najbardziej zasadnicza i istotna różnica to ta, że kryształki QLED są podświetlane przez źródło zewnętrzne, a diody stosowane w technologii OLED świecą własnym światłem. W konsekwencji wywołuje to kolejne różnice dotyczące obrazu uzyskiwanego w obydwu tych technologiach.

Najważniejsze zalety telewizorów QLED

Poza szerokim spektrum kolorów, telewizory, w których zastosowano technologię QLED  pracują w rozdzielczości 4K, można więc być spokojnym o jakość obrazu. Poza tym, świetnie radzą sobie z technologią HDR, co ma znaczenie, jeśli używamy telewizora do gier na konsolę. Na rynku dostępne są bardzo cienkie telewizory QLED (przypominają obraz lub lustro), a także konstrukcje zakrzywione. Te ostatnie są dobrym rozwiązaniem, jeśli oglądamy telewizję w samotności lub ewentualnie w dwie osoby. Przy większej liczbie widzów pojawiają się trudności z dobrą widocznością na skrajnych pozycjach. Zakrzywione ekrany QLED przeznaczone do komputerów natomiast są świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla graczy.