Pendrive – Dostępne pojemności

pendrive ultra fit

Pendrive oferował początkowo pojemności porównywalne z pojemnościami dyskietek, ale szybki rozwój technologiczny pamięci flash spowodował, iż pojemnościami szybko przewyższył napędy ZIP, a obecnie jest porównywalny z dyskami twardymi. Pierwsze egzemplarze produkowane lata temu często miały pojemność zaledwie czterech czy szesnastu megabajtów. Obecnie ciężko jest kupić pendrive o pojemności ośmiu gigabajtów, gdyż większość oferowanych produktów posiada kości pamięci o pojemności od trzydziestu dwóch do dwustu pięćdziesięciu sześciu gigabajtów. Istnieją również pendrive o pojemności tak ogromnej jak jeden terabajt czy dwa terabajty, jednak ich ogromna cena stawia sens zakupu pod znakiem zapytania. W stosunku do przenośnych dysków twardych czy przenośnych dysków SSD kwota za jednostkę danych jest znacznie wyższa, jednak nie da się ukryć, że pendrive spokojnie zmieścimy w kieszeni czy portfelu, podczas gdy przenośne dyski cechują się przeważnie znacznie wyższymi rozmiarami.

Rozbieżność cen

Warto zwrócić uwagę, że ze względu na prędkość działania i rodzaj wykorzystywanej wersji interfejsu USB cena za pendrive może się bardzo różnić. Zdarza się, że pendrive o pojemności 64 gigabajtów jest znacznie droższy niż jego odpowiednik o pojemności 256 gigabajtów, jednak ten pierwszy będzie znacznie szybszy w trakcie kopiowania plików, zarówno przy zapisie jak i odczycie. Z tego względu warto wcześniej zastanowić się, jak często będziemy kopiować pliki urządzenia i na urządzenie i czy ważniejszy jest czas przenoszenia danych, czy pojemność nośnika.

Uwaga na podróbki z Chin

Należy także uważać na podróbki – jeśli okazja wydaje się podejrzanie tania, to najpewniej jest tak nie bez powodu. Wyspecjalizowali się w tym mało znani producenci z Chin, którzy za pomocą specjalnego oprogramowania fałszują rzeczywistą pojemność pendrive. Taka pamięć USB o pojemności jednego terabajta w cenie trzydziestu złotych powinna od razu wzbudzić naszą czujność, gdyż w najlepszym wypadku pamięć zostanie zapełniona tylko do pewnego poziomu, a w najgorszym dane po prostu zostaną utracone.