Nieoczywiste cechy nowych telewizorów

Kupowanie telewizora jest zadaniem dość łatwym. Jest to bowiem takie urządzenie, które z racji swojej ogromnej popularności siłą rzeczy spowodowało wzrost wiedzy użytkowniku na temat swoich charakterystycznych cech. Dziś nikogo nie przerażają zwroty 4K, ilość cali, czy też OLED lub QLED. Nadal jednak istnieje dość spora część takich zagadnień, które mogą wpłynąć na jakość używania telewizora, a nie są zbyt dobrze poznane.

System telewizora

Nowoczesne telewizory w coraz większym stopniu przypominają zwykłe komputery lub też w najlepszym wypadku smartfony. Powoduje to, że oprócz licznych funkcji i cech związanych ze sprzętem, bardzo ważna staje się również kwestia ich oprogramowania. System operacyjny na telewizorze może przybierać postać uniwersalną, ogólnie dostępną i szeroko wykorzystywaną, jak i również zamkniętą, dostępną jedynie na urządzeniach danej marki. Który z nich wybrać? Pierwsza myśl może okazać się błędna, ponieważ wiele osób z pewnością zaproponuje kupno systemu zamkniętego, a przez to bezpieczniejszego. Jest to błąd, ponieważ tak hermetyczny system dość szybko traci swoją używalność, co powoduje, że telewizor staje się trudniejszy w korzystaniu z niego, ponieważ np. liczne aplikacje po prostu przestają działać. Z tego powodu o wiele lepszym pomysłem jest kupienie modelu opartego na systemie ogólnie dostępnym, co powoduje, że można na niego instalować nie tylko ogromną ilość najróżniejszym aplikacji, lecz dodatkowo żywotność takiego telewizora będzie znacznie dłuższa.

Dodatkowe funkcje

Samo oprogramowanie to jednak nie wszystko, na co warto zwracać uwagę, kupując nowy model telewizora. Ogromnie ważną sprawą jest także lista dodatkowych funkcji, które są dostępne w danym modelu, a być może w innych ich nie ma. Dobrym tego przykładem jest Ambilight, czyli podświetlanie ściany za telewizorem, kolorami odpowiadającymi obecnie znajdującym się kolorom na ekranie. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, lecz również pozytywnie wpływające na odbiór danej treści na telewizorze, a także bardzo dobrze działające na zdrowie i jakość wzroku widza.