Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu?

okap teleskopowy

Okap wbrew pozorom jest bardzo nietypowym urządzeniem kuchennym, dlatego też wybranie odpowiedniego modelu może być sporym wyzwaniem. Sam wybór w dużej mierze uzależniony jest od kuchni, a dokładniej mówiąc od położenia płyty grzewczej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się na jakie elementy zwracać szczególną uwagę przy wyborze nowego okapu.

Rozmiar kuchni

Jak wspomniano we wstępie w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rozmiar pomieszczenia. Im większa kuchnia, tym oczywiście potrzebny jest sprzęt o większej wydajności. Producenci okapów podają wydajność swoich urządzeń w metrach sześciennych na godzinę, dzięki czemu szybko można porównać poszczególne modele. Aby wybrać odpowiedni okap warto dokładnie zmierzyć objętość kuchni w której będzie on zamontowany. Do mniejszych kuchni najlepiej pasuje okap podszafkowy. W większych pomieszczeniach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie okap kominowy, który może pochwalić się największą wydajnością.

Hałas

Jak powszechnie wiadomo okapy podczas swojej pracy generują dźwięk, który może znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie. Na ten parametr powinny zwrócić uwagę przede wszystkim te osoby, które kuchnię mają połączoną z salonem. Warto postawić na modele, w których to poziom hałasu nie przekracza 55 decybeli.

Bezpośredni dostęp do szybu wentylacyjnego

Okapy mogą pracować na dwa różne sposoby. Pierwszym trybem pracy jest oczywiście pochłaniacz i w tym przypadku nie jest wymagane bezpośrednie podłączenie do szybu wentylacyjnego. Okap automatycznie zasyca powietrze z kuchni, dokładnie je filtruje i wydmuchuje czyste. Urządzenie cały czas pracuje w obiegu zamkniętym. W drugim trybie wykorzystywany jest z kolei specjalny wyciąg. To właśnie dzięki niemu zasysane powietrze jest usuwane bezpośrednio do szybu wentylacyjnego. Okapy tego typu działają w obiegu otwartym, dlatego też jeżeli istnieje taka możliwość, to warto postawić właśnie na tego typu rozwiązanie. Spowodowane jest to oczywiście tym, że okapy skuteczniej oczyszczają powietrze.