Na co zwrócić uwagę kupując płyty grzewcze?

W nowoczesnym budownictwie coraz rzadziej można spotkać instalację gazową, co powoduje, że konieczne jest kupienie przez mieszkańców płyty grzewczej. Pytanie tylko brzmi, jak ją kupić? Niestety nadal bardzo niewielka grupa konsumentów wie, jakimi cechami powinno się wybierać płyty grzewcze, przez co często wybór jest po prostu błędny.

Zasada działania płyty

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest zasada działania płyty grzewczej, czyli inaczej mówiąc, technologia, jaką wykorzystuje do grzania naczyń. Na rynku znaleźć można dwa rodzaje. Modele po prostu elektryczne, które nagrzewając specjalną grzałkę, powodują oddawanie ciepła na naczynie. Drugim modelem jest wersja indukcyjna, która zamiast ciepłą generuje pole elektromagnetyczne i przez nie przekazuje ciepło. Warto pamiętać, że choć drugi model jest pod każdym względem lepszy, to jednak do działania wymaga posiadania specjalnych garnków. Te zwykłe nie będą na takiej płycie pracować.

Praktyczne porady wyboru płyty grzewczej

Gdy ma się już wybrany rodzaj technologii płyty grzewczej (https://www.sferis.pl/plyty-grzewcze-3337), można następnie przejść do nieco bardziej użytkowych kwestii wybierania takiego urządzenia. Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, jakiego będzie ona rozmiaru. W ogromnej większości płyty tego typu umieszczane są w blacie kuchennym, który jak wiadomo, ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wymiar i może zmieścić w sobie określonej wielkości płytę. Dodatkowo warto zwrócić także uwagę na to, ile dana płyta będzie posiadała pól grzewczych. Im ich więcej, tym będzie wygodniejsza, lecz jednocześnie będzie większa, także do małej kuchni rzadko kiedy uda się zmieścić więcej niż dwa pola grzewcze.

Kolejną sprawą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest sterowanie płyty. Najczęściej jest ono dotykowe, realizowane specjalnymi przyciskami umieszczonym na niej. Warto sprawdzić, gdzie dokładnie się owe przyciski znajdują i czy wygodne będzie ich używanie. Na koniec dobrym pomysłem jest upewnienie się co do zasilania danej płyty. Często bowiem spotyka się pyty o zasilaniu 400 V, co może być trudne do osiągnięcia w warunkach mieszkania w bloku. Zdecydowanie warto kupić model o standardowym napięciu 230 V.