Montaż okapu – ja go zaplanować?

Kuchnia bez okapu staje się powoli nie do wyobrażenia. Nawet bardzo dobrze wentylowane pomieszczenia wyposażane są w ten sprzęt – ułatwia zachowanie czystości i zmniejsza rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów.

Typ okapu a montaż

Obecnie wyróżnić można kilka głównych typów okapów. Wśród nich okapy przyścienne, do zabudowy, wyspowe i sufitowe. Każdy z tych typów w sposób znaczący różni się zarówno wyglądem, jak i sposobem montażu. Także wewnątrz głównych kategorii okapy bywają mocno zróżnicowane pod oboma tymi względami. Niemniej niezależnie od typu każdy okap potrzebuje dwóch zasadniczych elementów, by zostać poprawnie zamontowany – stabilnego podłoża oraz podłączenia do instalacji elektrycznej.

Montaż poszczególnych typów okapów

Okapy przyścienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są do ściany nad kuchenką. Ściana taka musi być odpowiednio stabilna, by wytrzymać ciężar okapu. Najlepiej, by była murowana, jeśli jednak stosowany jest regips wówczas warto kotwiczyć okap głęboko. Okapy do zabudowy montowane są wewnątrz szafek nad kuchenką. Najczęściej jednak i one kotwione są do ściany za szafkami dla zwiększenia stabilności. Okapy wyspowe przytwierdzane są do sufitu nad kuchenką umiejscowioną na wyspie. Ich montaż musi być szczególnie staranny i stabilny. Okap typu sufitowego natomiast wpuszczony zostaje w sufit (najczęściej w specjalnie przygotowaną zabudowę sufitu podwieszonego). Przygotowana w tym celu zabudowa powinna być dodatkowo wzmocniona, aby utrzymać mechanizm okapu (nie tylko jego ciężar ale i generowane drgania).

Montaż okapu do instalacji elektrycznej

Okap, aby działać potrzebuje prądu. Zdecydowana większość modeli posiada tradycyjną wtyczkę do kontaktu, wystarczy więc odpowiednio ją podłączyć. W tym celu jednak istotne jest zaplanowanie okapu już na etapie projektowania instalacji, żeby umiejscowić gniazdko elektryczny w odpowiednim miejscu – nad kuchenką, w sposób umożliwiający łatwe podłączenie okapu, kontrolowanie stanu wtyczki i gniazdka oraz łatwe jego odłączenie w razie awarii.

Oferta sprzedażowa: okapy sklep Sferis.pl