Led czy Oled? Który ekran wybrać?

Kupując TV Samsung o przekątnej 65 cali led, ma się pewność, że to odpowiedni model charakteryzujący się najlepszymi możliwymi parametrami i właściwie dopasowany do posiadanego budżetu. Co jednak w sytuacji, gdy nie posiada się tak precyzyjnie wybranego modelu telewizora? Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry telewizor, aby spełniał wszystkie pokładane w nim nadzieje na wysoki poziom rozrywki?

Kwestia ekranu

Podstawową sprawą podczas kupowania telewizora, jest wybranie określonej technologii wykonania jego ekranu. W końcu to właśnie ekran ma kluczowe znaczenie dla każdego telewizora.

Na rynku znaleźć można obecnie dwa rodzaje ekranów. Jest to telewizor LED oraz model w wersji OLED. Są to zupełnie dwie różne technologie wyświetlania obrazu, które również posiadają ciekawe różnice pomiędzy sobą.

W telewizorze samsung 65 cali led mamy do czynienia z nieco starszą technologią, czyli zwykłym LCD, który podświetlany jest diodami Led. Jest to technologia sprowadzona, bardzo pewna, a przy tym doskonale działająca w większości polskich domów.

Drugim modelem jest wersja OLED. Jest to tzw. ekran organiczny, który nie tylko doskonale odwzorowuje wszystkie kolory — zwłaszcza czerń — lecz także posiada idealny kontrast i kąt widzenia.

Dlaczego OLED to często zły pomysł?

Powstaje zatem pytanie, dlaczego OLED nie jest dominującym typem wyświetlacza i dlaczego jeszcze nie wyparł wszystkich pozostałych modeli, skoro jest to tak dobra technologia?

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, lecz przede wszystkim wymienić tu należy bardzo wysoką cenę telewizorów wykonanego w takiej technologi. Są one co prawda doskonałej jakości, lecz gdy przychodzi do zapłacenia około 10 tysięcy za telewizor, to bardzo szybko wielu klientów wybiera 3 lub nawet 4-krotnie tańszy LED, który co prawda posiada gorszy ekran, lecz różnica nie jest taka duża, żeby można było załamywać ręce nad jakością obrazu.

Drugą sprawą, która bardzo często spędza sen z powiek właścicieli telewizorów OLED, to ryzyko wypalenia się ekranu w statycznej pozycji. Takiego ryzyka w LCD po prostu nie ma.