Jakie elementy komputera warto modernizować?

dyski ssd

Wszyscy znamy to uczucie, gdy komputer nie działa tak szybko, jak dotychczas, a każde jego uruchomienie trwa odrobinę dłużej niż poprzednio. Dochodzimy do wniosku, że warto trochę usprawnić nasz sprzęt, dodając do niego podzespoły mogące przyspieszyć jego działanie. Co warto wymienić, żeby faktycznie odczuć przyspieszenie?

Pamięć RAM

Warto przyjrzeć się, ile pamięci RAM posiada nasz zestaw — programy komputerowe i strony internetowe bezustannie zwiększają swój apetyt na pamięć podręczną, co sprawia, że jeszcze do niedawna wystarczająca jej ilość dziś może powodować wolną pracę komputera. Warto pamiętać, że 4 GB pamięci RAM to dziś zbyt mało by mówić o płynnej pracy smartfona, obsługującego przecież mobilne strony internetowe i aplikacje, a co dopiero gdy chcemy rozważać wykorzystanie ich przez pełnowymiarowy komputer. Współczesne minimum to 8 GB, optimum wydaje się gdzieś w granicach 12 GB. Przy czym warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość pamięci podręcznej, ale również jej szybkość i częstotliwość, z jaką działa.

SSD dysk

dyski ssd

To kolejny element, któremu warto się dokładniej przyjrzeć. W większości kilkuletnich komputerów wciąż znajdują się stare dyski magnetyczne, które wolną pracą spowalniają pozostałe komponenty komputera. SSD Dysk dzięki bardzo wysokiej prędkości szybciej przekażą zapisane dane do pamięci podręcznej RAM, a stamtąd do procesora i karty graficznej, co umożliwia pełne wykorzystanie ich potencjału. W dodatku w przypadku technologii SSD dysk pracuje ciszej, nie wykonuje bowiem żadnej pracy mechanicznej. Jest przy tym energooszczędny, co wydanie poprawi czas pracy na baterii w przypadku laptopów. Ogólne wrażenia z użytkowania komputera po wymianie dysku będą tylko pozytywne.

Procesor

Do niedawna najchętniej wymieniamy komponent wśród osób szukających większej wydajności w swoich komputerach. Obecnie wymiana nie jest tak łatwa przez zróżnicowanie socketów w płytach głównych. Poza tym nowoczesne procesory nie starzeją się tak szybko, by odczuć tak wyraźną poprawę, jaką dają dyski SSD.