
Kupując nowy dysk do laptopa należy wziąć pod uwagę szereg czynników tak, aby optymalnie dobrać rozwiązanie do potrzeb użytkownika.
Rozmiar
Pierwszym z nich jest rozmiar – obecnie produkuje się dyski oznaczone jako trzy i pół, dwa i pół lub jeden i osiem dziesiątych cala. W laptopach najczęściej wykorzystywane są te o rozmiarze 2,5”, jednak w nowszych konstrukcjach zdarzają się mniejsze zatoki 1.8”. Przed zakupem zawsze należy sprawdzić, jakie dokładnie zatoki znajdują się w laptopie, co pozwoli zaoszczędzić na zakupie kosztownej pomyłki.
Prędkość działania
Drugim istotnym czynnikiem jest prędkość działania, która bardzo różni się w zależności od wykorzystanej technologii HDD, SSHD lub SSD. Dla osób oczekujących największej pojemności idealne będą dyski HDD, do najwydajniejszych zadań konieczne będzie zastosowanie SSD, natomiast rozsądnym kompromisem między tymi technologiami jest hybrydowe SSHD. Dyski do laptopów nawet w obrębie jednej z tych technologii mogą istotnie się różnić, dlatego warto sprawdzić prędkość odczytu i zapisu przed dokonaniem wyboru.
Rodzaj złącza
Interfejs wykorzystywany w dyskach do laptopów to w zdecydowanej większości przypadków klasyczne złącze SATA III, rzadziej mSATA, natomiast superszybkie M.2 znajduje się jedynie w najszybszych laptopach przeznaczonych do najbardziej wymagających zadań. W ich przypadku często zdarza się, że jeden lub dwa dyski korzystają z M.2, natomiast pozostały dysk lub dyski przeznaczone są do bardziej pojemnych dysków podłączanych przez SATA.
Pojemność
Ostatni czynnik to pojemność, bowiem głównie od niego zależy cena w obrębie danej technologii. Dyski do laptopów HDD są znacznie tańsze niż ich hybrydowe i półprzewodnikowe odpowiedniki, natomiast ich cena rośnie dosyć nierównomiernie. Czasem przy dopłacie kilkunastu procent można zyskać drugie tyle pojemności, natomiast w przypadku SSD cena rośnie niemalże liniowo. Nie ma jednak stałej reguły, dlatego warto zrobić porównać ze sobą oferty różnych producentów przed dokonaniem zakupu, szczególnie że ceny dysków do laptopów zmieniają się bardzo dynamicznie.