Głośniki komputerowe wielokanałowe

wielokanałowe głośniki komputerowe

Wśród fanów wirtualnej rozrywki coraz większą popularność zdobywają wielokanałowe głośniki komputerowe w konfiguracji 5.1 lub 7.1. Oznacza to, że w zestawie znajduje się pięć lub siedem przetworników umieszczanych dookoła komputera, a dodatkowo towarzyszy im jeden duży głośnik niskotonowy, tak zwany subwoofer. Konfiguracje 5.1 wymagają umiejscowienia pięciu głośników dookoła słuchacza – lewy, prawy, centralny, lewy tylni i prawy tylni. W przypadku najlepszych zestawów 7.1 dochodzą do tego dwa głośniki po lewej i po prawej stronie, które w jeszcze lepszym stopniu umożliwiają lokalizację dźwięku w grach lub w filmach.

Czego potrzebujemy do podłączenia wielokanałowych głośników?

Kupując głośniki komputerowe przeznaczone do tworzenia dźwięku przestrzennego należy koniecznie sprawdzić, czy przewody są wystarczająco długie. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli istnieje możliwość wymiany kabli, dzięki czemu można je dobrać dokładnie do wymiaru pomieszczenia. Jeżeli przewody są wlutowane do głośników na stałe, konieczny będzie wcześniejszy pomiar pomieszczenia.

W przypadku laptopów niemal niespotykane są wbudowane karty dźwiękowe, które umożliwią jednoczesne podłączenie pięciu, a tym bardziej siedmiu kanałów dźwięku do komputera. W takich sytuacjach konieczne jest wykorzystanie zewnętrznej karty dźwiękowej, przeważnie podłączanej do laptopa przez złącze USB. Karta tego typu umożliwi wyprowadzenie wszystkich wyjść analogowych niezbędnych do cieszenia się dźwiękiem przestrzennym.

Zalety głośników wielokanałowych

Główną zaletą jakie mają głośniki komputerowe wielokanałowe jest fizyczne rozmieszczenie dźwięku w całym pomieszczeniu. Wszystkie efekty dobiegające z tyłu dają niesamowite wrażenie immersji, podobnie jak głośnik centralny przeznaczony do dialogów w grach i filmach, który daje znacznie lepszą klarowność wokalu, a tym samym lepsze wrażenia i przyjemniejszy odbiór cyfrowej rozrywki. Nowsze technologicznie zestawy wyposażone są w techniki wirtualizacji, które pozwalają przenieść klasyczną ścieżkę stereo w świat dźwięku, wydatnie zwiększając radość z odsłuchu muzyki lub filmu. Widz może wtedy poczuć się tak, jakby znajdował się w samym centrum wydarzeń lub na środku sali koncertowej.