Czy dysk SSD jest naprawdę skokiem technologicznym?

dysk ssd

Jak wiadomo o od wielu lat, każdy z nas korzystał ze standardowych i wolnych dysków HDD. Do czasu aż wyszedł na rynek dysk SSD, który przyspieszył i odmienił nasz komputer. Ten szybki dysk twardy, w odróżnieniu od klasycznych dysków HDD nie ma ruchomych części, dzięki czemu działa niezwykle szybko. Można na nim zarówno zainstalować system operacyjny, jak i przechowywać swoje dane. W dodatku zużywa niewiele energii i tym samym usprawnia nasze urządzenia.

Czy warto zainwestować w dysk SSD?


Tego typu urządzenie do odczytu i zapisu danych jest bardzo dobrym rozwiązaniem w stosunku jakości do ceny produktu. Jego zaletą jest możliwość stosowania go, zarówno jako dysku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Kolejna cecha, która powinna skusić nas do inwestycji, to bardzo duża odporność na urazy mechaniczne, dzięki czemu będziemy cieszyć się naszym dyskiem dłużej. Przydatną opcją tego urządzenia jest niska waga, gdyż możemy go zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Zmieści się on do torby, plecaka czy walizki. Równie ważną cechą dysku jest głośność działania, a właściwie jej brak. Produkt jest całkowicie bezgłośny. Dyski SSD są głównie dostępne w formacie 2,5 cala. Najczęściej jest wykorzystywany właśnie w notebookach, laptopach i komputerach stacjonarnych. Podsumowując, jeśli ktoś ma zamiar w przyszłości przyspieszyć swoje urządzenie, to warto zakupić tego typu dysk.

dysk ssd

Zalety dysku

  • Szybki
  • Ma bardzo długą żywotność
  • Można na nim przechowywać dane
  • Dostępny w różnych wersjach wielkościowych
  • Zużywa mało ilości energii
  • Nie ma ruchomych części
  • Wyróżnia go bezgłośna praca

Czym kierować się przy zakupie tego produktu?


W przeciwieństwie do standardowego rodzaju dysku tutaj najważniejszym parametrem będzie prędkość odczytu i zapisu. Gdyż na rynku można znaleźć dysk o różnych parametrach. No a jak wiadomo, im będzie większa wartość tego parametru, tym bardziej będzie można ulepszyć nasze urządzenie. Jego prędkość odczytu i zapisu, powinna wynosić przynajmniej 500 MB/s. Warto też spojrzeć na firmę, która wyprodukowała urządzenie.