Pralka – czym się kierować przy jej wyborze?

pralka beko

Funkcjonowanie w domu czy mieszkaniu bez odpowiedniego wyposażenia potrafi znacząco utrudnić życie. Wybór sprzętu RTV i AGD nie należy jednak do prostych, gdyż na rynku aż roi się od coraz to nowszych urządzeń o różnym stopniu zaawansowania – przykładem sklepu z dużym wyborem pralek jest Sferis.

Pralka – niezbędny element wyposażenia domu/mieszkania

O ile z powodzeniem da się funkcjonować bez takich urządzeń jak zmywarka czy mikrofalówka, o tyle bez pralki już praktycznie nikt nie wyobraża sobie dnia codziennego. Przy wyborze odpowiedniej należy sobie zadać kilka pytań, między innymi: ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym, jakim budżetem się dysponuje oraz ile ma się miejsca na sprzęt.

Wybór ze względu na wielkość i ładowność pralki

Wszystkie pralki posiadają określoną ładowność, którą powinno dobierać się do liczby osób w gospodarstwie domowym oraz wielkości pranych rzeczy. Na rynku istnieją urządzenia o ładowności do 4 kg, które idealnie nadają się do małych pomieszczeń, jednak ciężko w nich wyprać na przykład pościel czy zasłony. Standardowe pralki to już około 6 kg wsadu i dobrze sprawdzają się w przypadku 2-3 osób.

Większe urządzenia, o ładowności od 7 kg wzwyż to już wybór dla rodziny co najmniej 4-osobowej. Takie pralki są sporo droższe i wymagają dużej ilości miejsca, wobec czego nie sprawdzą się w przypadku niewielkich wnętrz.

Pralka ładowana od góry, czy od frontu?

Pralki ładowane od góry posiadają zawsze ten sam wymiar, mimo różnych parametrów. To urządzenia doskonale sprawdzające się do niewielkich łazienek, gdzie tradycyjna wersja z drzwiczkami może być problematyczna w użyciu.

Pralki ładowane od frontu są najbardziej popularnym typem i posiadają największy wybór funkcji, parametrów i dodatkowych opcji. Ponadto można wykorzystać blat urządzenia na ustawienie na nim jakichś przedmiotów.

Istnieje jeszcze kilka innych parametrów, nad którymi warto zastanowić się podczas wyboru odpowiedniej pralki. Są to między innymi obroty, rodzaj silnika, a także wszelkiego rodzaju funkcje ułatwiające korzystanie ze sprzętu. Jednak w tym wypadku warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże dokonać jak najlepszego wyboru.